Miałem kolizję, nie mam dowodu rejestracyjnego i polisy OC

|

Jeśli miałeś kolizję, stłuczkę, uszkodzono Twój samochód lub sam wyrządziłeś szkodę, po prostu spisz oświadczenie sprawcy kolizji, do jego wypełnienia nie są potrzebne wszystkie dokumenty, poza dowodem osobistym, wskazującym kierującego pojazdem. Pozostałe informacje możesz uzyskać, np. na podstawie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. Co robić, jeśli nie mam dowodu rejestracyjnego i polisy OC?

  • Wezwij pomoc drogową MS-CAR Opole / powiat opolski / Autostrada A4
  • telefon: 600 600 226

W tym artykule:

Jakie dokumenty muszę posiadać w samochodzie?

Dla wielu kierowców kolizja, to nie tylko problem spowodowany unieruchomieniem pojazdu, ale także niecodzienna sytuacja, podczas której łatwo spanikować i zgubić się, we wszystkim, co się stało, oraz co należy wykonać. Wiele osób na miejsce kolizji od razu wzywa Policję. Często jest to spowodowane problemem z ustaleniem czyja była wina, innym razem, jedna ze stron oczekuje dokumentów, których nie posiadasz przy sobie, a wcale nie są potrzebne.

Od 1 października 2018 nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania ważnej polisy OC. Ważne jest to, aby nie pomylić braku dokumentów przy sobie, a ich całkowitego braku, np. zgubienia dowodu rejestracyjnego lub braku ważnej polisy OC. Te masz obowiązek posiadać lub wykupić, w przypadku polisy OC. Inaczej nie masz prawa poruszać się pojazdem po drodze, nawet jeśli jest sprawny technicznie.

Jeśli w zdarzeniu drogowym nie ma ofiar lub nikt nie zgłasza uszczerbku na zdrowiu, a sytuacja, okoliczności zajścia, są dla wszystkich oczywiste, nie ma konieczności wzywania Policji. Szczególnie że wezwanie patrolu, dodatkowo będzie skutkowało mandatem dla sprawcy. Ponadto w większości sytuacji, o wiele szybciej jest po prostu wysiąść, wykonać dokumentację zdjęciową, ustalić sprawcę, spisać oświadczenie i pojechać dalej, o ile pojazdy są sprawne techniczne, a szkody niewielkie.

Jak sprawdzić dane kierowcy i pojazdu?

Każdy kierowca powinien mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty lub ich elektroniczny odpowiednik. Brak dokumentów, a zarazem brak możliwości zweryfikowania, kto prowadził pojazdem, może być problematyczny i konieczne może być wezwanie Policji lub spisanie oświadczenia wraz z dokumentacją. Warto pamiętać, że dokumenty te znajdziesz w aplikacji mObywatel na urządzeniach mobilnych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wydania polisy OC. Po pierwsze, nie ma konieczności, abyś woził te dokumenty ze sobą. I analogicznie nie ma potrzeby, aby je okazywać, chociaż ich pokazanie ułatwi spisanie oświadczenia. Jednak dane pojazdu możesz określić na podstawie marki, modelu oraz numeru rejestracyjnego, a także, co może być bardzo ważne, numeru VIN, który zwykle znajdziesz pod maską w komorze silnika lub przy drzwiach kierowcy lub pasażera.

Dysponując numerem rejestracyjnym lub numerem VIN, możesz w Internecie, np. za pomocą urządzenia mobilnego, sprawdzić numer i ważność polisy OC. Ubezpieczyciel, który będzie zajmował się tą sprawą, z pewnością zidentyfikuje pojazd bez żadnego problemu.

Oświadczenie sprawcy kolizji

W osobnym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo spisać oświadczenie sprawcy kolizji. To co jest jednak ważne, w związku z ww. dokumentami, to spisanie oświadczenia sprawcy kolizji w taki sposób, aby wskazani zostali kierujący pojazdami, na podstawie dowodu tożsamości lub danych z prawa jazdy, dane identyfikujące pojazdy, powstałe szkody oraz krótki opis lub obraz, jak doszło do zdarzenia i jego były jego skutki. Nawet jeśli nie jesteś w stanie uzyskać wszystkich danych, jak daty ważności polisy czy firmy ubezpieczeniowej, nie jest to problemem, gdyż dane te wciąż są do odzyskania, np. posiadając numer rejestracyjny lub numer VIN.

Podsumowanie

Miałeś kolizję, nie posiadasz przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wydania polisy OC. Podobnie tych samych dokumentów może nie posiadać sprawca jak i poszkodowany. Nie jest to problemem, gdyż prawo dopuszcza taką sytuację, a informacje o pojeździe i polisie OC identyfikuje, np. numer rejestracyjny i numer VIN.

Sytuacja zmienia się kiedy, nie posiadasz w ogóle dowodu rejestracyjnego pojazdu lub pojazd nie jest zarejestrowany. Jeśli nie posiadasz ważnej polisy OC, licz się z karą. Poszkodowany może zawsze liczyć na pomoc Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Posiadanie w/w dokumentów może być przydatne, ale nie jest warunkiem do tego, aby poruszać się samochodem. Pamiętaj jednak o tym, aby mieć ważne badanie techniczne, które wykonasz na stacji kontroli pojazdów, oraz aby opłacać polisę OC w terminie, unikając kary za jej brak.

Call Now ButtonWezwij pomoc!