Autostrada A4

Z definicji autostrada to droga z dwiema trwale oddzielonymi od siebie jezdniami i przynajmniej dwoma pasami ruchu dla każdego kierunku jazdy. Autostrada dopuszcza najwyższe prędkości jazdy, które w Polsce wynoszą 140km/h. Autostrady mają wiele wymagań technicznych i organizacyjnych jak, np. gęstość zjazdów i wjazdów (punktów dostępu do autostrady) czy rozmieszczenie skrzyżowań, w tym przypadku bezkolizyjnych, a więc tak zwanych często węzłów na autostradzie.

Długość autostrady A4 wynosi około 672 kilometrów, co czyni ją jedną z najdłuższych autostrad w Polsce. Biegnie ona przez takie miasta jak Rzeszów, Tarnów, Kraków, Katowice, Gliwice, Opole, Wrocław i Legnica. Przez swoją strategiczną pozycję autostrada A4 stanowi ważną drogę tranzytową łączącą wschodnią Europę z zachodnią.

Autostrada A4 – informacje podstawowe

Autostrada A4 to najdłuższa autostrada w Polsce, mierząca 673 km i łącząca zachodnią granicę Polski ze wschodnią, od Niemiec do Ukrainy. Jest ważnym szlakiem tranzytowym dla całej Europy, dlatego panuje na niej bardzo duży ruch, szczególnie pojazdów ciężarowych.

Na całym odcinku autostrady A4 znajduje się 51 punktów MOP oraz 6 parkingów.

Autostrada A4 – odcinek opolski (województwo opolskie)

Na terenie województwa opolskiego w ciągu autostrady A-4 funkcjonuje 8 MOP-ów: Jankowice Wielkie, Wierzbnik, Rzędziwojowice, Młyński Staw, Prószków, Przysiecz, Góra Św. Anny oraz Wysoka.

Autostrada A4 na opolskim odcinku zaczyna się na 193 kilometrze i kończy na 281 kilometrze autostrady.

Na opolskim odcinku autostrady A4 znajduje się 6 węzłów umożliwiających wjechanie i zjechanie z autostrady: węzeł Brzeg, węzeł Opole Zachód, węzeł Opole Południe, węzeł Krapkowice, węzeł Kędzierzyn Koźle, węzeł Strzelce Opolskie.

Cennik A4

Autostrada A4 od granicy z Niemcami w stronę Ukrainy i liczy łącznie 673 km. Dwa odcinki o długości około 224 km są płatne. Należą do nich:

  • Kraków-Katowice zarządzana przez Stalexport Autostradę Małopolską SA,
  • Gliwice-Wrocław, zarządzana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).

Za przejechanie całego odcinka z Krakowa do Katowic kierowcy samochodów osobowych przy płatności gotówką lub kartą zapłacą 26 zł (po 13 zł na bramkach w Mysłowicach i Balicach). Z kolei przejazd motocyklem kosztuje 12 zł (po 6 zł na obu bramkach).

Na odcinku Gliwice-Wrocław na autostradzie A4 o długości 162 km kierowca samochodu osobowego zapłaci 16,20 zł. Motocykliści połowę tej kwoty, czyli 8,10 zł.

*Cennik na marzec 2023

Jak zapłacić A4?

Metody płatności są zróżnicowane, ale też z uwagi na dwóch operatorów, mocno się różnią. Na odicnku Gliwice-Wrocław najlepiej jest skorzystać z aplikacji e-Toll, gdyż przejazd przez bramki nawet nie wymaga zatrzymywania. Możesz też kupić bilet przejazdu na wybranej stacji benzynowej.

Na trasie Kraków-Katowice można płacić gotówką na Placu Poboru Opłat w Balicach i Mysłowicach. Dokonywać opłat metodą automatyczną  za pośrednictwem aplikacji mobilnych Autopay, SkyCash, mPay lub IKO. I warto o tym pamiętać, bo korzystając z aplikacji, kierowcy otrzymują rabat 3 zł na każdy z przejazdów (10 zamiast 13 zł).

Pomoc drogowa Autostrada A4 – odcinek opolski (województwo opolskie)

Firma MS-CAR pomoc drogowa, holowanie, świadczy usługi z zakresu szeroko pojętej pomocy drogowej, na opolskim odcinku autostrady A4, a także w okolicach A4 Wrocław, A4 Gliwice, A4 Katowice.

Niestety, autostrada A4 jest również miejscem wielu wypadków drogowych, co często wynika z przekraczania dopuszczalnych prędkości, nieprawidłowego zachowania kierowców oraz niesprawności technicznych pojazdów. W takich sytuacjach pomocna jest usługa pomocy drogowej, która oferuje szybkie i skuteczne usuwanie awarii oraz holowanie uszkodzonych pojazdów, transport i przeładunek towarów.

Call Now ButtonWezwij pomoc!