Na stacjach paliw pojawi się wkrótce nowy rodzaj benzyny. Paliwo oznaczane jako E10 będzie zawierać do 10 proc. bioetanolu

Zatankowałem E10 zamiast E95 – czy mój silnik ulegnie awarii?

|

Wprowadzenie nowego paliwa E10 w Polsce wywołuje pytania wśród kierowców, zwłaszcza tych, którzy przez pomyłkę mogą zatankować E10 zamiast standardowej E95. Czy taka zmiana może zaszkodzić silnikowi?

Co to za paliwo E10?

E10 to benzyna z 10% udziałem bioetanolu, mająca mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjna E5. Zastąpi ona E5 na stacjach paliw w całej Polsce od stycznia 2024 r.

Różnice między E10 a E95

Benzyna E10 różni się od E95 większym udziałem bioetanolu. Jest to krok w kierunku zrównoważonego transportu, mający na celu redukcję emisji CO2 i mniejszą zależność od ropy naftowej.

Kompatybilność i wpływ E10 na różne typy silników

Większość nowoczesnych silników jest przystosowana do pracy na E10. Starsze modele mogą wymagać sprawdzenia zgodności z paliwem E10. Niewłaściwe paliwo może wpływać na wydajność silnika i jego trwałość.

Nie ma powodów do obaw przy przejściu na paliwo E10, które zastępuje E5 – oba zawierają biokomponenty. Benzyna E10 jest kompatybilna z większością silników benzynowych, jednak w przypadku niektórych starszych modeli, szczególnie tych z pierwszej generacji bezpośredniego wtrysku paliwa, mogą wystąpić problemy.

Podsumowanie

Zatankowanie E10 zamiast E95 nie musi być katastrofą dla silnika, ale zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta. E10 jest ważnym krokiem w kierunku ekologiczniejszej przyszłości transportu.

Call Now ButtonWezwij pomoc!