OC i PT co to znaczy?

|

OC, PT, BT, AC, NNW i wiele innych skrótów pojawia się w sieci internet, w warunkach umów z firmami ubezpieczeniowymi i dokumentach, z jakich korzystają kierowcy pojazdów. Co oznaczają te skróty i jakie mają znaczenie w codziennym użytkowaniu samochodu? OC i PT co to znaczy i czy jest ważne na codzień?

OC i PT co to znaczy?

Często posługujemy się skrótami, aby przyśpieszyć komunikację. W motoryzacji mamy ich kilka. Najpopularniejsze z nich, którym poświęcimy ten wpis, to skrót OC, AC, PT, BT czy NNW. Każdy z nich związanych jest z eksploatacją pojazdu, ale również jego ubezpieczeniem.

  • OC – to skrót od Odpowiedzialność Cywilna i dotyczy polisy OC, czyli Polisy Odpowiedzialności Cywilnej, która jest jednym z podstawowych typów polis, z jakimi mamy do czynienia. Najczęściej kojarzone jest z polisą OC dla właścicieli zarejestrowanych samochodów. To obowiązkowa polisa, jaką każdy właściciel pojazdu powinien mieć, jeśli chce poruszać się pojazdem po drogach i nie tylko, bowiem dotyczy to także pojazdów unieruchomionych, ale zarejestrowanych.
  • AC – to skrót od Autocasco czyli polisa ubezpieczeniowa, dobrowolna, dla właścicieli pojazdów, którzy chcą ubezpieczyć swój pojazd, a w przypadku jego uszkodzenia, kradzieży lub innych zdarzeń losowych, liczą na wypłatę świadczeń.
  • PT – skrót od przegląd techniczny, czyli rodzaju przeglądu wykonywanego na rzecz pojazdu, celem sprawdzenia jego stanu technicznego,
  • BT – to skrót od badanie techniczne, czyli badania okresowego, wykonywanego obowiązkowo na rzecz pojazdu dopuszczonego do ruchu, zwykle co 12 miesięcy, a dla nowych samochodów po 3, następnie po 2 latach od zakupu,
  • NNW – to skrót od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków i dotyczy to kolejnej formy ubezpieczenia, jakie możesz nabyć.

Badanie techniczne czy przegląd techniczny

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na OC i PT co znaczą i czy na pewno są używane poprawnie. PT to skrót od przegląd techniczny, jednak w przepisach prawa, używa się dokładnie określenia badanie techniczne. Badanie techniczne to badanie wykonywane na stacji kontroli pojazdów, którego zadaniem jest sprawdzenie stanu pojazdu i dopuszczenie go do ruchu na kolejny okres czasu.

Często kierowcy zamiennie, świadomie i nie, używają nazwy badanie techniczne, przegląd techniczny czy badanie okresowe. Warto jednak pamiętać, że badanie techniczne jest obowiązkowe i wykonywane na stacji kontroli pojazdów. Przegląd Techniczny jak i badanie okresowe, to nazwy używane zwykle w serwisach samochodowych, zwłaszcza ASO, gdzie kierowcy, właściciele nowych pojazdów czy pojazdów na gwarancji, są zobowiązani wykonywać przeglądy techniczne i badania okresowe, np. celem zachowania gwarancji lub innych przywilejów wynikających z zakupu nowego samochodu.

Stacje kontroli pojazdów Opole

Badanie techniczne możesz wykonać na stacji kontroli pojazdów, gdzie otrzymasz stosowny wpis do dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie, np. jeśli nie masz miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym lub dowód rejestracyjny jest zatrzymany.

Ubezpieczenie samochodu Opole

Ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie AC, także NNW, ubezpieczenie szyb i opon, możesz nabyć u agenta. Porównaj oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybierz najtańszą polisę OC lub najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Pomoc drogowa Opole, Jełowa i Autostrada A4

Potrzebujesz taniego holowania i pomocy drogowej w Opolu, Jełowej lub na autostradzie A4? MS-CAR to odpowiedni wybór dla Ciebie! Oferujemy kompleksowe usługi pomocy drogowej i holowania pojazdów 24/7. Nasz doświadczony zespół techników jest gotowy do szybkiej reakcji na Twoje wezwanie. Niezależnie od rodzaju awarii czy sytuacji awaryjnej, możesz polegać na naszej profesjonalnej pomocy. Działamy na terenie Opola, Jełowej i autostrady A4, zapewniając szybką i skuteczną pomoc w konkurencyjnych cenach. Skontaktuj się z nami już teraz i daj nam szansę pomóc Ci w potrzebie!

Call Now ButtonWezwij pomoc!