Co oznaczają strzałki przy zakazie zatrzymywania i postoju?

|

Zakaz zatrzymywania, w odróżnieniu od zakazu postoju, kategorycznie uniemożliwia jakikolwiek postój pojazdu na wyznaczonym odcinku drogi oraz chodniku. Wyjątek stanowi jedynie zatrzymanie lub postój, wynikający z warunków drogowych, np. korek lub kolizja pojazdów. Znak zakazu zatrzymywania działa na określonym odcinku drogi i może zostać odwołany innym znakiem lub po prostu kończy się wraz ze skrzyżowaniem i może być powtórzony za nim. Koniec zakazu zatrzymywania wyznacza strzałka skierowana w dół, znajdująca się pod tym znakiem.

Znak zakazu zatrzymywania

Znak zakaz zatrzymywania ustawiony przy krawędzi jezdni dotyczy tak samo zatrzymywania się na jezdni, jak i na chodniku. Znak B-36 to znak zakazujący zatrzymywania pojazdu, przez co rozumie się, unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów.

W praktyce zakaz zatrzymywania uniemożliwia jakiekolwiek zatrzymanie pojazdu, ponieważ postój, trwający ponad 1 minutę, także kwalifikuje się pod ten znak. Możemy spotkać go w mieście, ale także na wielu innych drogach, gdzie ze względów bezpieczeństwa, zatrzymywanie się nie jest dozwolone.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, Art. 2. pkt. 29 i 30)

  • zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów,
  • postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Strzałki pod znakiem zakazu zatrzymywania

Początek zakazu zatrzymywania się i postoju określony jest znakiem B-36, który w praktyce obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. W niektórych sytuacjach znakowi B-36 towarzyszą dodatkowe tablice umieszczone pod nim. To popularna strzałka pod znakiem zakazu zatrzymywania się skierowana w dół lub w górę, a w niektórych sytuacjach również dwustronnie skierowana w pionie i poziomie.

Pod znakiem zakazu zatrzymywania możesz zobaczyć strzałkę w dół, znak T-25c określającą odwołanie zakazu zatrzymywania lub strzałkę w górę, czyli jego początek. Znak odwoływania zakazów B-42 nie odwołuje zakazu zatrzymywania. Dokładnie tak samo dotyczy to znaku zakazu postoju, B-35.

Tanie holowanie i pomoc drogowa Opole

Potrzebujesz taniego holowania i pomocy drogowej w Opolu, Jełowej lub na autostradzie A4? MS-CAR to odpowiedni wybór dla Ciebie! Oferujemy kompleksowe usługi pomocy drogowej i holowania pojazdów 24/7.

  • Zadzwoń: 600 600 226

Nasz doświadczony zespół techników jest gotowy do szybkiej reakcji na Twoje wezwanie. Niezależnie od rodzaju awarii czy sytuacji awaryjnej, możesz polegać na naszej profesjonalnej pomocy. Działamy na terenie Opola, Jełowej i autostrady A4, zapewniając szybką i skuteczną pomoc w konkurencyjnych cenach. Skontaktuj się z nami już teraz i daj nam szansę pomóc Ci w potrzebie!

Call Now ButtonWezwij pomoc!