Długi weekend majowy w 2025 roku rozpocznie się 1 maja (czwartek), który jest Świętem Pracy. Kolejnym świętem jest 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja. Ponieważ 3 maja przypada w sobotę, nie jest on przenoszony na inny dzień. W praktyce wiele osób może wziąć wolne w piątek 2 maja, tworząc czterodniowy weekend (od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja).
- Kiedy zaczyna się długi weekend majowy 2025?
- Długi weekend majowy, korki na drogach
- Długi weekend majowy, gdzie największe korki?
Pamiętaj, przed wyjazdemna długi weekend majowy:
- zapisz numer pomocy drogowej, 600 600 226, działamy na terenie powiatu opolskiego, autostrady A4 (Wrocław – Opole – Gliwice), DK45, DK46 w stronę Kluczborka i Częstochowy i innych drogach województwa opolskiego
- pamiętaj o zabraniu przeodów, ładowarki do telefonu, na wypadek korków czy awarii pojazdu, aby mieć dostęp do Internetu i połączeń komórkowych.
- upewnij się, że zataknowałeś samochód i że posiadasz trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.


Kiedy zaczyna się długi weekend majowy 2025?
- Oficjalne święta: 1 maja (czwartek) i 3 maja (sobota).
- Długi weekend (przy wzięciu urlopu 2 maja): trwa od 1 do 4 maja 2025.
- Początek: 1 maja 2025 (czwartek).
Zwróć jednak uwagę, że Długim Weekendem Majowym często określany jest okres od 1 do 3 maja wraz z sąsiadującym do tego czasu weekendem, przed lub po świętach. W tym roku niefortunnie 1 maja przypada w czwartek, 2 maja możesz np. odebrać wolne za 3 maja, a 3 maja to sobota. Większość z nas do pracy wróci 4 maja. Jeśli jednak dobierzesz dodatkowe dni wolne, 28-30 kwietnia, to Twoje wolne będzie trwało nawet 9 dni z dwoma weekendami.
Długi weekend majowy, korki na drogach
Wzmożonego ruchu na drogach należy spodziewać się przede wszystkim 30 kwietnia po południu, ale największy ruch samochodowy wypadnie 1 maja od rana, oraz w niedzielę 4 maja. W tym czasie Polacy masowo opuszczają miasta, udając się w stronę morza, gór, jezior lub po prostu, za miasto. W niedzielę będą wracali do domów.
Jeśli przewidujesz wyjazd na długi weekend majowy jeszcze w kwietniu, oczywiście spodziewaj się większego ruchu w sobotę 26 kwietnia.
Długi weekend majowy to nie tylko rozpoczęcie sezonu grillowego, ale również rozpoczęcie sezonu „letniego”. Nie tylko jeździmy na grilla, ale rozpoczynamy pierwsze wyjazdy pod namiot, do domków letniskowych, na kempingi. Długi weekend majowy to więcej samochodów osobowych na drogach i więcej kamperów.
Warto zwrócić uwagę na natężenie ruchu w tak kluczowych lokalizacjach, jak krótkie trasy, np. Szczecin > w stronę morza, gdzie węzeł A6/S3, okolice Szczecina oraz odcinek S3 w stronę morzą, uwielbiają być zakorkowane. Nie inaczej jest na zakopiance, na Autostradzie A4 czy A1 w stronę trójmiasta.
Długi weekend majowy, gdzie największe korki?
Długi weekend majowy, popularnie zwany „majówką”, to okres, w którym wielu Polaków decyduje się na wyjazdy rekreacyjne, co prowadzi do zwiększonego natężenia ruchu na drogach. Wzmożony ruch obserwuje się szczególnie na trasach prowadzących do popularnych miejsc turystycznych, takich jak:
- Droga krajowa nr 7 (DK7): Łączy Warszawę z Trójmiastem, prowadząc przez Płońsk, Mławę i Elbląg. Jest to jedna z głównych tras prowadzących nad polskie morze, często zatłoczona podczas długich weekendów.
- Autostrada A1: Znana jako „AmberOne”, łączy południe Polski z Wybrzeżem, biegnąc od Gdańska przez Toruń, Łódź aż do granicy z Czechami. W okresie majówki ruch na tej trasie znacznie wzrasta.
- Autostrada A2: Łączy Warszawę z Poznaniem i dalej z granicą niemiecką. Jest kluczową trasą dla podróżujących na zachód kraju.
- Droga krajowa nr 8 (DK8): Prowadzi z Warszawy przez Białystok do granicy z Litwą. Jest jedną z najdłuższych dróg krajowych w Polsce, często uczęszczaną podczas długich weekendów.
- Droga krajowa nr 3 (DK3): Łączy Świnoujście z Jakuszycami, biegnąc wzdłuż zachodniej granicy kraju. Jest popularna wśród turystów kierujących się w Karkonosze czy nad Bałtyk.