Jak postępować będąc świadkiem wypadku drogowego – Kompleksowy przewodnik

|

Kiedy jesteśmy świadkami wypadku drogowego, nasza reakcja może decydować o życiu innych. Możemy czuć się sparaliżowani, przerażeni lub niepewni, co robić. Ten artykuł ma na celu dostarczyć kompleksowego przewodnika, który pomoże Ci w takiej sytuacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

1.1 Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeśli jedziesz samochodem, powinieneś zatrzymać go w bezpiecznym miejscu, tak aby inne pojazdy nie stanowiły zagrożenia dla poszkodowanych, ratowników, ani innych uczestników ruchu drogowego1.

Zdecydowanie warto włączyć światła awaryjne i właściwie ustawić trójkąt ostrzegawczy1. Dodatkowo, możesz otworzyć klapę bagażnika, co dodatkowo zasugeruje innym kierowcom, że coś się stało2.

1.2 Zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo

Przed podejściem do miejsca wypadku, załóż kamizelkę odblaskową, jeśli taką posiadasz2. Będziesz dzięki temu lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. Następnie oceń, czy miejsce wypadku jest bezpieczne dla Ciebie3.

Oceń stan poszkodowanych

Sprawdź, które drzwi otwierają się i ułatwi to kontakt z poszkodowanymi1. Weź pod uwagę liczbę osób, które są poszkodowane w wypadku oraz, w miarę możliwości, oszacuj ich stan zdrowia2.

Wezwij służby ratownicze

Jeśli poszkodowane osoby są nieprzytomne lub nie reagują na pytania, natychmiast wezwij pogotowie2. Dzwoniąc po służby ratownicze, podaj jak najwięcej informacji, które mogą być pomocne2.

Udzielanie pierwszej pomocy

Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, pierwsza pomoc to nie to samo co pierwsza pomoc medyczna2. Musisz skupić się na podtrzymaniu funkcji życiowych poszkodowanego, np. stosując resuscytację aż do momentu odzyskania oddechu lub przyjazdu karetki2.

Ewakuacja poszkodowanych

Jeśli poszkodowani są przytomni, staramy się ich uspokajać i przekonywać, żeby nie wykonywali zbędnych ruchów do momentu przyjazdu karetki2.

Kontroluj oddech i czynności serca poszkodowanych

Okryj ich kocem lub odzieżą w celu uniknięcia pogłębienia wstrząsu1.

Zostań przy poszkodowanych do czasu przybycia ratowników

Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze1.

Oceń, czy nie występują u poszkodowanych krwotoki

Jeśli widzisz u poszkodowanego masywny wypływ krwi z ciała, unieś kończynę do góry, przyłóż do rany grubą warstwę czystego materiału (najlepiej jałowy kompres), przyłóż coś, co będzie stanowiło ucisk miejsca krwawienia, (np. zwinięty bandaż) i zabandażuj ranę2.

Wypadek drogowy jest traumatycznym przeżyciem

Zarówno dla uczestnika jak i świadka. Najważniejsze jest, aby zachować zimną krew w takich sytuacjach oraz podejmować działania związane z udzieleniem pierwszej pomocy, a także zabezpieczeniem miejsca zdarzenia2.

Wykorzystaj dostępne narzędzia

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego, przydatne mogą okazać się różne narzędzia, które posiadasz w samochodzie1.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest kluczowa

Niestety, w dalszym ciągu wiedza na temat czynności, które powinni wykonać świadkowie zdarzeń drogowych jest znikoma2.

Pomoc drogowa – dodatkowe wsparcie

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego, warto skorzystać z usług firm świadczących pomoc drogową. MS-CAR jest firmą, która oferuje pomoc drogową, holowanie, mobilną wulkanizację i mobilny serwis na terenie całego województwa opolskiego4.

Strona główna Policja radzi Bezpiecznie na drodze Jesteś świadkiem wypadku drogowego? Pamiętaj! O ile przepisy ruchu drogowego jasnookreślają, w jaki sposób powinni zachowywać się uczestnicy wypadków i kolizji samochodowych, o tyle zasady dotyczące zachowania świadków wypadku nie są jednoznacznie zdefiniowane.

Pomoc drogowa Marcin Sobota MS-CAR świadczymy pomoc drogową, holowanie, mobilną wulkanizację i mobilny serwis. ↩

Call Now ButtonWezwij pomoc!