Darmowe autostrady od lipca 2023 roku?

|

Od 1 lipca 2023 roku kierowcy w Polsce będą mieli możliwość bezpłatnego przejazdu niektórymi odcinkami autostrad. Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wprowadza zmiany dotyczące opłat za korzystanie z państwowych autostrad. Czy darmowe autostrady od lipca 2023 to prawda? Jakie odcinki będą oferować darmowy przejazd i dla kogo będą dostępne?

  • Pomoc drogowa na autostradzie: samochody osobowe, ciężarowe, TIR, motocykle, kampery, przyczepy i naczepy. Zapisz numer: 600 600 226
  • MS-CAR Pomoc drogowa. Nasza flota działa na autostradzie A4
  • Zapewniamy holowanie na autostradzie A4, laweta A4, assistance A4, mobilna wulkanizacja A4, samochód zastępczy na A4.

W tym artykule:

Darmowe odcinki autostrad w Polsce 2023

Zgodnie z nowymi przepisami, darmowy przejazd będzie dotyczył odcinków autostrad A2 i A4. Na autostradzie A2 będzie można podróżować bez opłat między Koninem a Strykowem. Natomiast na autostradzie A4 bezpłatne będzie pokonywanie odcinka między Bielanami Wrocławskimi a gliwicką Sośnicą (węzeł Sośnica). Jednakże, warto zauważyć, że darmowy przejazd dotyczy jedynie motocykli oraz samochodów osobowych o masie do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy, takie jak ciężarówki, wciąż będą podlegać opłatom.

Od kiedy darmowe autostrady w Polsce?

Te zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2023 roku, po podpisaniu nowelizacji ustawy przez Prezydenta. Oznacza to, że od tego dnia kierowcy objęci tymi przepisami będą mogli korzystać z wymienionych odcinków autostrad bez konieczności płacenia za przejazd.

Które odcinki autostrad pozostałą płatne w 2023?

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie autostrady w Polsce staną się bezpłatne. Wciąż istnieją odcinki autostrad, na których opłaty będą obowiązywały. Darmowy przejazd dotyczy tylko tych autostrad, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Odcinki autostrad koncesyjnych, zarządzane przez prywatne firmy, w dalszym ciągu będą płatne. Dotyczy to między innymi odcinków autostrad A1 między węzłami Gdańsk-Toruń, A2 między węzłami Świecko-Konin oraz A4 między węzłami Katowice-Kraków.

Zmiany wprowadzone w przepisach mają na celu przyniesienie oszczędności kierowcom i ułatwienie podróży na wybranych odcinkach autostrad. Warto jednak pamiętać, że bezpłatny przejazd dotyczy jedynie motocykli oraz samochodów osobowych o masie do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy będą nadal podlegać opłatom.

Od kiedy za darmo przejazd autostradą?

Darmowy przejazd autostradami w Polsce stanie się rzeczywistością od 1 lipca 2023 roku. Kierowcy motocykli oraz samochodów osobowych o masie do 3,5 tony będą mogli podróżować bezpłatnie na odcinkach autostrad A2 i A4. To dobrze dla wszystkich podróżujących tymi trasami, którzy skorzystają z ulgi finansowej, jednak pamiętajmy, że nie wszystkie autostrady w Polsce będą bezpłatne. Ważne jest, aby sprawdzić konkretne odcinki i zasady dotyczące opłat przed rozpoczęciem podróży.

Które odcinki autostrad w Polsce są bezpłatne?

W Polsce istnieją zarówno darmowe, jak i płatne odcinki autostrad. Jeśli chodzi o darmowe odcinki, kierowcy mogą korzystać z kilku tras. Na autostradzie A1, znanej także jako Autostrada Bursztynowa, bezpłatny jest odcinek o długości 350 km, który rozciąga się między węzłami Toruń Południe – Włocławek Zachód – Łódź Północ – Piotrków Trybunalski Zachód – Częstochowa Północ – Pyrzowice – Zabrze Północ – Gliwice Sośnica – Rybnik – Mszana – Gorzyczki.

Na autostradzie A2 również istnieją bezpłatne odcinki. Są to:

  • Świecko – Rzepin (23 km),
  • Poznań Zachód – Poznań Wschód (Obwodnica Poznania) (26 km),
  • Konin – Sługocina (14 km),
  • Stryków – Łódź Północ – Skierniewice – Grodzisk Mazowiecki – Pruszków – Kałuszyn (130 km).

Natomiast na autostradzie A4 darmowy jest odcinek o długości 30 km, pomiędzy węzłami Kołbaskowo a Rzęśnica. Dodatkowo, na autostradzie A8 (Autostradowa Obwodnica Wrocławia, AOW) bezpłatny jest odcinek o długości 22,4 km, między zjazdem z autostrady A4 a węzłem Wrocław Psie Pole.

Które odcinki autostrad w Polsce są Płatne?

Niestety, większość autostrad w Polsce jest płatna. Odcinki autostrad płatnych można podzielić na koncesyjne, zarządzane przez firmy prywatne, oraz rządowe. Odcinki koncesyjne mają całkowitą długość 468 km, a odcinki rządowe to 261 km.

Na płatne odcinki autostrad koncesyjnych w Polsce składają się:

  • Autostrada A1 – odcinek 152 km między węzłami Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś),
  • Autostrada A2 – odcinek 255 km między węzłami Świecko – Konin,
  • Autostrada A4 – odcinek 61 km między węzłami Katowice – Kraków.

Natomiast płatne odcinki autostrad rządowych w Polsce to:

  • Autostrada A2 – odcinek 99 km między węzłami Konin – Stryków,
  • Autostrada A4 – odcinek 162 km między węzłami Wrocław – Gliwice.

Podróżując po autostradach w Polsce, warto zapoznać się z konkretnymi odcinkami i zasadami dotyczącymi opłat, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Call Now ButtonWezwij pomoc!