Czy można parkować za znakiem B-1?

|

Znak B-1 to ogólnie stosowany znak drogowy, który oznacza zakaz poruszania się w obu kierunkach. Jest często umieszczany w miejscach, gdzie czasowo wyłączono ruch drogowy. Czasami pod znakiem znajduje się tabliczka informująca, kogo nie dotyczy zakaz, na przykład mieszkańców konkretnej ulicy czy pojazdy uprzywilejowane​​​​.

Konsekwencje ignorowania znaku B-1

Niestosowanie się do znaku B-1 jest traktowane jako wykroczenie z artykułu 92 §1 kodeksu wykroczeń. Grzywna nałożona za złamanie tego zakazu może wynieść nawet do 5000 złotych, a do tego dochodzą punkty karne​​. Dlaczego? Dlatego, że do tego znaku nie został przypisany w taryfikatorze żaden konkretny mandat, a tym bardziej związany z parkowaniem i postojem pojazdu. Dlatego stosuje się ogólne zasady przyznawania mandatów i punktów karnych.

Różnica między znakiem zakaz wjazdu a zakaz ruchu

Znak zakaz wjazdu różni się od znaku B-1 zakresem ograniczeń. Zakaz wjazdu zabrania wjazdu na daną drogę od strony umieszczenia znaku, natomiast znak B-1 zabrania poruszania się po drodze w obu kierunkach. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na dodatkowe informacje umieszczane pod znakami​​​​.

Kto może wjechać za znak B-1?

Istnieją cztery wyjątki od obowiązującej zasady przestrzegania znaku B-1, zgodnie z przepisami prawa drogowego. Te wyjątki pozwalają kierowcom na nieprzestrzeganie tego znaku w określonych sytuacjach.

  • uprawnionej osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem samochodowym, pod warunkiem posiadania karty parkingowej,
  • kierującym pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej, pod warunkiem posiadania karty parkingowej,
  • służbach publicznych, które działają w związku z ratowaniem życia i zdrowia, mowa tu o policji, straży pożarnej czy pojeździe pogotowia,
  • pojazdach, które spod jego działania zostały wyjęte na mocy tabliczki umieszczonej pod znakiem, mogą to być taksówki, pojazdy komunikacji miejskiej, mieszkańcy okolicznych bloków czy np. dostawcy.

Parkowanie w miejscach zakazanych: ryzyko i konsekwencje

Parkowanie w miejscach zakazanych, w tym za znakiem B-1, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Oprócz mandatów, kierowcy mogą być obciążeni kosztami holowania i przechowywania pojazdu na parkingu pomocy drogowej​​.

Podsumowanie

Parkowanie za znakiem B-1 jest generalnie zabronione, co wynika z faktu, że na odcinku drogi obowiązuje zaraz poruszania się pojazdami. Może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Zrozumienie i przestrzeganie przepisów drogowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa i uniknięcia niepotrzebnych kosztów. Kierowcy powinni zawsze zwracać uwagę na znaki drogowe oraz dodatkowe tabliczki informacyjne, aby uniknąć nieporozumień i wykroczeń.

Odholowanie źle zaparkowanego pojazdu – Holowanie pojazdów MS-CAR

W przypadku nieprawidłowego zaparkowania, zwłaszcza w rejonach, gdzie obowiązuje zakaz ruchu znakowany jako B-1, może zajść potrzeba odholowania pojazdu. Firma MS-CAR oferuje usługi holowania dla źle zaparkowanych pojazdów, zapewniając szybkie i profesjonalne działanie w takich sytuacjach. Wezwij holowanie pojazdu oraz pomoc drogową na terenie:

  • Opole i powiat opolski
  • województwo opolskie, DK 45, DK 46, DK 94 i Autostrada A4.

Skorzystaj z pomocy mobilnej wulkanizacji, mobilnego mechanika, pomocy drogowej. Wezwij darmową lawetę na koszt sprawcy kolizji i zamów samochód zastępczy.

Call Now ButtonWezwij pomoc!