Które odcinki są płatne na autostradzie A4?

|

Wprowadzenie Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce, łączącą granicę z Ukrainą z granicą z Niemcami. Chociaż ma imponującą długość 673 km, opłaty za przejazd dotyczą tylko wybranych odcinków. W tym artykule omówimy, które fragmenty autostrady A4 są płatne i jak można zapłacić za przejazd. Pamiętaj także, że od 1 lipca 2023, odcinki płatne A4 uległy zmianie. Gliwice-Wrocław jest teraz darmowy dla wybanych pojazdów.

MS-CAR świadczy usługi pomoc drogowa, holowanie, holownik TIR na autostradzie A4. Zapisz nasz numer: 600 600 226 i wezwij, kiedy będziesz potrzebował pomocy. Pamiętaj, że holowanie pojazdów na autostradzie jest niedozwolone, z wyjątkiem służb do tego przeznaczonych.

Sprawdź ofertę MS-CAR:

Płatny Odcinek A4 Kraków-Katowice

Jednym z płatnych odcinków na autostradzie A4 jest trasa Kraków-Katowice. Zarządcą tego fragmentu jest Stalexport Autostrada Małopolska. Obecnie, od trzeciego kwietnia 2023 roku, obowiązują nowe stawki opłat na tym odcinku. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli uiścić opłatę w wysokości 15 zł za przejazd. Natomiast samochody należące do pozostałych kategorii pojazdów będą płaciły 46 zł. Istnieje również możliwość skorzystania z płatności automatycznych, które przewidują 13-procentowy rabat.

Płatny Odcinek A4 Gliwice-Wrocław

Drugim płatnym odcinkiem na autostradzie A4 jest trasa Gliwice-Wrocław, za którą odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Tutaj opłaty są naliczane na podstawie przejechanych kilometrów. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli uiścić opłatę w wysokości 0,10 zł za każdy kilometr, co daje łączną kwotę 16,20 zł za cały odcinek. Kierowcy motocykli zapłacą połowę tej kwoty, czyli 8,10 zł. Na tym odcinku istnieje także możliwość korzystania z elektronicznego systemu poboru opłat, tzw. e-TOLL.

  • Ważne! Od 1 lipca 2023, autostrada A4 na odcinku Wrocław – Katowice jest bezpłatna dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz dla motocykli.

Płatności automatyczne na A4

Aby ułatwić kierowcom płacenie za przejazd autostradą A4, wprowadzono różne metody płatności automatycznych. Kierowcy mogą korzystać z takich systemów jak A4Go, Autopay, SkyCash, IKO, mpay, Telepass, a także transakcje kartami ORLEN FLOTA. Płatności automatyczne oferują dodatkowe korzyści, takie jak zniżki, jednak nie wszystkie kategorie pojazdów są uprawnione do rabatów.

Podsumowanie

Na autostradzie A4 w Polsce istnieją dwa odcinki płatne A4: Kraków-Katowice i Gliwice-Wrocław. Opłaty za przejazd są różne w zależności od kategorii pojazdu i zarządcy danego fragmentu. Kierowcy mogą uiścić opłatę na tradycyjnych bramkach, korzystając z gotówki lub karty, bądź skorzystać z płatności automatycznych. W porównaniu do innych krajów europejskich, opłaty za autostradę A4 w Polsce są relatywnie wysokie, dlatego ważne jest świadome planowanie podróży i dostosowanie się do obowiązujących opłat.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące płatności za przejazd autostradą A4

Czy na autostradzie A4 można płacić gotówką?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego odcinka autostrady A4. Od 1 grudnia 2021 roku na odcinku Gliwice-Wrocław, po likwidacji tradycyjnych bramek, możliwa jest płatność gotówką na stacji benzynowej po zakupie e-biletu autostradowego. Natomiast na trasie Kraków-Katowice istnieje możliwość płatności gotówką na Placu Poboru Opłat w Balicach i Mysłowicach.

Jak odbywa się płatność na autostradzie A4?

Na odcinku Gliwice-Wrocław opłatę za przejazd autostradą A4 można uiścić za pośrednictwem aplikacji e-Toll lub poprzez zakup e-biletu na wybranych stacjach benzynowych. Natomiast na trasie Kraków-Katowice kierowcy mają możliwość płacenia gotówką lub kartą na bramkach, a także skorzystania z płatności automatycznych za pomocą aplikacji mobilnych.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa?

Koszt przejazdu autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa, przejeżdżając przez Gliwice i Katowice, wynosi 42,20 zł dla samochodu osobowego. Jeśli kierowca korzysta z płatności automatycznych na odcinku Katowice-Kraków, koszt może zostać obniżony do 36,20 zł.

Które odcinki autostrady A4 są bezpłatne?

Bezpłatne odcinki na autostradzie A4 to węzeł Murckowska – węzeł Balice (na drodze Katowice-Kraków) oraz odcinek Wrocław-Gliwice Sośnica (przejazd obwodnicą Gliwice: Kleszczów – Żernica).

Pamiętaj, że od 1 lipca 2023, autostrada A4 na odcinku Wrocław – Katowice jest bezpłatna dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz dla motocykli.

Co grozi za brak zapłaty za przejazd autostradą A4?

W przypadku braku uiszczenia opłaty za przejazd autostradą A4 w ciągu 3 dni od pokonania trasy, kierowcy samochodu osobowego grozi mandat w wysokości 500 zł.

Jak można dokonać płatności za przejazd autostradą A4 po pokonaniu trasy?

Jeśli nie zapłaciliśmy za przejazd autostradą A4 od razu po pokonaniu trasy, istnieje okres do 3 dni na dokonanie płatności bez ryzyka otrzymania mandatu. Opłatę można uiścić za pośrednictwem systemu e-Toll lub korzystając z aplikacji mobilnych, takich jak Autopay, SkyCash, mPay lub IKO.

Ile odcinków autostrady A4 jest płatnych?

Odcinki płatne A4 to odcinek Gliwice-Wrocław oraz odcinek Kraków-Katowice.

Czy na autostradzie A4 są nadal bramki?

Od 1 grudnia 2021 roku bramki na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice zarządzanym przez GDDKiA zostały całkowicie zlikwidowane, a zastąpił je elektroniczny system e-Toll. W celu dokonania płatności, kierowca musi zainstalować aplikację e-Toll lub zakupić e-bilet. Natomiast na odcinku Kraków-Katowice bramki wciąż funkcjonują i można je znaleźć w Balicach i Mysłowicach.

Call Now ButtonWezwij pomoc!