Czy na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony?

|

Manewr wyprzedzania samochodu lub innego pojazdu polega na tym, że kierowca samochodu wyprzedza inny pojazd poruszający się w tym samym kierunku i na tym samym pasie ruchu. Kierowca musi zmienić pas ruchu i wyprzedzać pojazd z lewej strony, zachowując bezpieczną odległość i uwzględniając ograniczenia prędkości oraz warunki drogowe.

Wyprzedzanie z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 24. Istnieje kilka wyjątków, które pozwalają na ten manewr, np. wyprzedzanie pojazdu szynowego lub sygnalizującego zamiar skrętu w lewo, gdzie prawo tak naprawdę nakazuje wyprzedzenie ich z prawej strony.

Sytuacja na drogach ekspresowych wygląda nieco inaczej i ważne jest, aby zrozumieć, z jakim rodzajem drogi mamy do czynienia. Prawo wskazuje bowiem, że dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

  1. na jezdni jednokierunkowej;
  2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Autostrady są drogami dwukierunkowymi, ale dla każdego kierunku przeznaczono jedną jezdnię oddzieloną, np. pasem zieleni, a więc jezdnia jest jednokierunkowa i posiada co najmniej 2 pasy ruchu w tym samym kierunku.

W przypadku dróg ekspresowych sytuacja zmienia się, dlatego, że część dróg ekspresowych jest budowana podobnie do autostrad, a więc z dwoma wydzielonymi jezdniami w każdym kierunku, ale zdarzają się odcinki dróg ekspresowych, gdzie jezdnia jest jedna, a pasy ruchu na środku oddzielone są podwójną linią ciągłą (odseparowanie kierunków ruchu).

Czy można wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Tak. Jest to dopuszczalne, o ile znaki na jezdni lub inne znaki drogowe nie ograniczają takiego manewru, np. linia ciągła lub zakaz wyprzedzania na określonym odcinku autostrady. Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie bywa jednak dla wielu kierowców dużym zaskoczeniem, dlatego, jeśli decydujesz się na taki manewr, pamiętaj, że kierowca jadący lewym pasem może być zaskoczony. Może też wpaść na pomysł zmiany pasa ruchu na prawy, np. widząc Ciebie zbliżającego się do niego (w lusterku).

Jeśli jesteś wyprzedzany z prawej strony, pamiętaj, będąc wyprzedzanym, nie wolno przyspieszać. Nie powinieneś też w żaden sposób utrudniać kierowcy wykonania tego manewru, a jeśli w porę zreflektujesz się, że jedzie za Tobą inny pojazd lewym pasem i masz możliwość przepuścić go (przypominamy, że mamy ruch prawostronny) to zasygnalizuj to odpowiednio wcześnie.

Pamiętajmy także, że wyprzedzanie pojazdu nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na przekroczenie dopuszczalnej prędkości!

Czy można wyprzedzać z prawej strony na drodze ekspresowej?

Sytuacja jest analogiczna jak do wyprzedzania z prawej na autostradzie. Z tą różnicą, że drogi ekspresowe mogą występować w postaci drogi jednojezdniowej i dwu i więcej jezdniowej. Jeśli więc mamy do czynienia z drogą o jednej jezdni, gdzie, przykładowo 1 lub 2 pasy ruchu w jednym kierunku oddzielone są od pasów w przeciwnym kierunku podwójną linią ciągłą, wyprzedzanie nie jest dopuszczalne.

Jednak jeśli taka sama droga jednojezdniowa, składa się z co najmniej 3 pasy ruchu w jednym kierunku, wyprzedzanie jest możliwe.

Większość dróg ekspresowych w Polsce to już drogi dwujezdniowe, a więc tak jak autostrady, z oddzielnymi jezdniami dla każdego kierunku ruchu oddzielonymi, np. pasem zieleni.

Czy można wyprzedzać w terenie zabudowanym z prawej strony?

Wyprzedzanie w mieście z prawej strony nie jest niczym zaskakującym, gdyż, pozwalają na to przepisy:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

  1. na jezdni jednokierunkowej;
  2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym.

… oraz inne punkty paragrafu, które dopuszczają, a wręcz nakazują, wyprzedzanie pojazdu szynowego z prawej strony czy też wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo.

Ruch prawostronny w Polsce

Ruch prawostronny to system organizacji ruchu drogowego, w którym kierowcy poruszają się po prawej stronie jezdni, a wyprzedzanie odbywa się z lewej strony. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że kierowcy poruszają się po prawej stronie jezdni, a wyprzedzanie odbywa się z lewej strony. Oznacza to również, że kierowcy powinni ustąpić pierwszeństwa ruchu pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony i wyjeżdżającym z drogi z prawej strony. W Polsce ruch prawostronny wprowadzono w 1920 roku. Jest to również jedyny system organizacji ruchu drogowego obowiązujący w większości krajów na świecie.

Obowiązek poruszania się prawą stroną jezdni oznacza także, że na drogach wielopasmowych, poruszamy się pasami od prawej strony jezdni, traktując lewy pas lub kolejne pasy w lewo, jako pasy służące do wyprzedzania.

Nawet jeśli poruszamy się szybciej, poruszamy się lewym pasem, aby wyprzedzić kierowców na prawym pasie i powrócić na prawy pas, kontynuując jazdę.

Czy wyprzedzanie pojazdów jest niebezpieczne?

Wyprzedzanie pojazdów na drodze może być niebezpieczne, jeśli nie jest wykonane odpowiednio i zgodnie z przepisami. Bezpieczne wyprzedzanie wymaga dokładnej obserwacji drogi i innych pojazdów, a także zachowania właściwej odległości i prędkości. Należy pamiętać, że wyprzedzanie jest jednym z najbardziej ryzykownych manewrów na drodze, ponieważ wymaga zmiany pasa ruchu i zbliżania się do innych pojazdów z dużą prędkością.

Nieprawidłowo wykonane wyprzedzanie może prowadzić do poważnych wypadków drogowych. Należy zawsze upewnić się, że jest to możliwe bez ryzyka zderzenia z innymi pojazdami lub przekroczenia prędkości dopuszczalnej na drodze. W przypadku braku odpowiedniej widoczności, takiej jak mgła, deszcz, śnieg, czy zamglenie, należy unikać wyprzedzania.

Podsumowując, wyprzedzanie pojazdów może być niebezpieczne, ale z odpowiednim podejściem, wiedzą i doświadczeniem, można to zrobić bezpiecznie i bez ryzyka wypadków drogowych.

Kolizja, wypadek na Autostradzie A4

Miałeś kolizję lub wypadek na autostradzie? Nie czekaj, wezwij służby pomocy oraz wezwij niezawodną pomoc drogowa A4 MS-CAR. Jesteśmy dla Ciebie dostępni na Autostradzie A4, a także w jej okolicy, między Wrocławiem a Gliwicami 7 dni w tygodniu przez całą dobę każdego dnia.

Pomoc drogowa autostrada A4 Wrocław, Katowice, Gliwice, Przylesie, Wierzbnik, Czeska Wieś, Przylesie Dolne, Michałów, Osiek Grodowski, Sarny Wielkie, Kolonia Leśna, Stoszowice, Magnuszowice, Rzędziwojowice, Sosnówka, Michałówek, Prądy, Sieliska, Szydłów, Ochodze, Jaśkowice, Prószków, Dąbrówka Górna, Rogów Opolskich, Odrowąż, Malnia, Krapkowice, Żywocice, Obrowiec, Gogolin, Zakrzów, Dalnie, Ligota Dolna, Oleszka, Czarnocin, Wysoka, Góra Świętej Anny, Żyrowa, Poręba, Kadłubiec, Olszowa, Komorniki, Dolna, Sieroniowice, Nogowczyce, Jaryszów, Żużela, Zimna Wódka, Klucz.

Call Now ButtonWezwij pomoc!